اظهارات سيدعلی​اکبر موسوی خويينی

درباره​ ی وضعيت زندان​ها و بازداشتگاه​های تهران

 

سيد علی​اکبر موسوی (خوئينی) نماينده​ی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز در گفت​وگو با خبرنگاران پارلمانی مطبوعات و رسانه​ها، گزارشی از وضعيت زندان​ها و بازداشتگاه​های شهر تهران ارايه کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ايسنا، موسوی خوئينی يادآور شد: چنانچه می​دانيد در گذشته دستگاه​های مختلف اطلاعاتی، امنيتی، نظامی و انتظامی، بازداشتگاه​هايی به صورت اختصاصی و بعضا مخفی داشتند که بر آن​ها نظارتی نمی​شد و گاهی مشکلاتی هم به وجود می​آورد؛ مثل اين​که در مواردی خانواده​های بازداشت​شدگان مدت​ها از آن​ها اطلاعی نداشتند و پاسخگوی مناسب و متولی واحدی در اين مورد وجود نداشت؛ اين در حالی بود که به صراحت قانون، سازمان زندان​ها متولی نظارت و مديريت بر اين بازداشتگاه​ها و زندان​هاست و بايد اين مجموعه​ها دارای شناسنامه باشند.

نماينده​ی تهران با برشمردن برخی از بازداشتگاه​ها گفت: در اولين گام مثبت در ساماندهی اين بازداشتگاه​ها وزير اطلاعات علی يونسی دستور تعطيلی بازداشتگاه توحيد را صادر کرد و بعد از آن اين وزارتخانه برای نگهداری متهمان ذيربط خود از اوين استفاده می​کند، از سوی ديگر، محل بازداشتگاه توحيد به موزه​ی تاريخ اطلاعات کشور تبديل شد و پيشنهاد شده است که خبرنگاران پارلمانی از آن​جا ديدن نمايند.

وی درباره​ی بازداشتگاه ۵۹ سپاه، معروف به ۵۹ عشرت​آباد گفت: پس از پی​گيری​ها قبلی طی جلسه​ای در مجلس با حضور نمايندگان تام​الاختيار سپاه، وزارت دفاع و سازمان زندان​ها ابتدا توافق​نامه​ای به امضا رسيد و دوستان سپاه، اصل نظارت سازمان زندان​ها را پذيرفتند و بعدها اعلام شد که پس از آماده شدن بازداشتگاه​ امنيتی سپاه در درون زندان اوين، اين بازداشتگاه تعطيل می​شود.

طبق آخرين اخبار و اطلاعات، اعلام شده است که اين بازداشتگاه تعطيل شده و سپاه هم مثل وزارت اطلاعات متهمان قرار بازداشتی خود را در اوين نگه​داری می​کند. تعطيلی اين بازداشتگاه را يکی از مقامات ارشد سازمان زندان​ها در بازديد خود از بازداشتگاه ۵۹ تاييد و اعلام کرد که در بازديد يادشده هيچ متهمی در آن وجود نداشته است و با توجه به اتمام مهلت اعتبار توافق​نامه​ی قبلی نگهداری هر متهم در اين مجموعه غيرقانونی است. ما از اين حرکت استقبال می​کنيم و و آن را گامی در جهت ضابطه​مند شدن امور می​دانيم.

موسوی خوئينی ادامه داد: زندان حشمتيه در چهارراه قصر، در اختيار ارتش بود و تحت نظارت سازمان زندان​ها نبود که پس از پی​گيری​های طولانی و طبق توافق بين ارتش و سازمان زندان​ها اين زندان اخيرا تحت نظارت سازمان زندان​ها قرار گرفت. البته ارتش روی اصل نظارت سازمان زندان​ها بحثی نداشت بلکه برخی مسائل حقوقی مانند مالکيت محل اين زندان مطرح بود.

نماينده​ی مردم تهران به بازديدهای نمايندگان مجلس از بازداشتگاه​های نيروی انتظامی نيز اشاره کرد و افزود: سال گذشته بازديدهايی از بازداشتگاه​های نيروهای مسلح داشتيم که در بخش نيروی انتظامی از بازداشتگاه اطلاعات نيروی انتظامی (ناتب) بازديد کرديم که به نظر می​آمد وضعيت مناسبی نداشت و البته نيروی انتظامی نيز اين بازداشتگاه را موقت می​دانست. سال گذشته در قالب لايحه بودجه​ای که از طرف دولت مشخص شد مبلغی مقرر شد که با توجه به متصل بودن ساختمان اين بازداشتگاه به سازمان وزارت امور خارجه، اين ساختمان از سوی وزارت امور خارجه خريداری شود و عملا اين بازداشت​گاه تعطيل گرديدند.

موسوی خوئينی به بازداشتگاهی در خيابان شهيد مطهری اشاره کرد که طبق بازديد سابق، دو طبقه در زيرزمين واقع شده بود و يادآور شد:​ همان زمان بازديد اعلام کرديم که اين​جا محل مناسبی برای بازداشتگاه نيست. بنا شد در اين​باره پی​گيری شود. متاسفانه اين موضوع هنوز حل نشده است. به نظر می​رسد در اداره​ی اين مجموعه ابهام جدی وجود دارد و اعلام شده است که اين بازداشتگاه از طرف حفاظت قوه قضاييه مورد استفاده می​گيرد. در رسانه​ها هم منعکس شده که عده​ای از افراد که برای بازجويی يا سوال جواب، اين​جا احضار می​شوند.

نماينده​ی مردم تهران تصريح کرد: دو بازداشتگاه ديگر نيز اخيرا با نمايندگان تهران آقای شمس وهابی و خانم​ها کولايی و حقيقت​جو از آن​ها بازديد کرديم که يکی از آن​ها معاونت مبارزه با مفاسد اجتماعی معروف به "وزرا" است و در ايام بازديدمان جلسه​ای با سردار طلايی، فرمانده نيروی انتظامی تهران بزرگ و مسوول جديد اين مجموعه که برنامه​های تازه​ی خود را اعلام کردند. با توجه به تجربه​ی مثبت و موفقيت نسبی مسوول جديد اين مجموعه سرهنگ صدوقی به نظر می​رسد ايشان بتواند با رويکرد جديد در اين مجموعه تحولی ايجاد کنند.

وی خاطرنشان کرد: دومين بخشی که به نيروی انتظامی مربوط بود و ما از آن بازديد کرديم، بازداشتگاه مربوط به مواد مخدر در تهران بود که در شمال پادگان عشرت​آباد قرار دارد، اين بازديد همزمان با پاکسازی جنگل​های لويزان انجام شد؛ در اين بازديد، قاضی و دستياران رسيدگی​کننده به اين موضوع در محل حضور داشتند و ما از نزديک با زحمات اين دوستان آشنا شديم.

در کنار اين بازداشتگاه و بخش آقايان، بند زنان هم بود که در جانب سلولی بود که بنيانگذار فقيد جمهوری اسلامی - حضرت امام (ره) - چند روزی را به صورت موقت در آن​جا بازاشت بودند. به نظر می​آمد که اين مجموعه محل مناسبی برای استفاده تحت عنوان بازداشتگاه نبود. البته دوستان نيروی انتظامی هم اذعان داشتند که درگير مسائل بودجه​ای و اعتبارات اين​جا هستند که اين محل هم به نوعی جابه​جا شود. ما نيز مکاتبه​ای با دبير جديد ستاد مبارزه با مواد مخدر داشتيم و از ايشان تقاضا کرديم که در اسرع وقت کمک کنند تا اين جابه​جايی صورت گيرد. پرسنل فعال آن​جا هم به شدت در مضيقه هستند.

وی به بازديد چند ماه قبل نمايندگاه تهران اشاره کرد و گفت: با توجه به اين​که بخشی از موضوع امور زندان​ها مربوط به زندانبان​ها و مراقبين زندان​ها است بايد به مسائلی نظير بازنشستگی پيش از موعد و زيان​آور بودن شغل زندان​بانی و وضعيت معيشتی آن​ها توجه بيشتر شود تا وظايف خود را بهتر انجام دهند. در اين جلسه که آقای واعظ مهدوی معاونت اجتماعی سازمان مديريتی و برنامه​ريزی و آقای بختياری رييس سازمان زندان​ها حضور داشتند نتايج مثبتی به دست آمد.

وی از کميسيون برنامه و بودجه و رييس آن که برنامه​های ويژه​ای درباره​ی امور زندان​ها در کنار کميسيون قضايی و حقوقی مجلس که نسبت به اين مسائل حساسيت نشان می​دهند، تقدير و تشکر کرد.

نماينده​ی مردم تهران درباره​ی بند نسوان اوين گفت: تعدادی از زنان شکايت و انتقادهايی را از برخی دست​اندرکاران مجتمع قضايی ارشاد مطرح کردند که بعضا باعث شگفتی و تأسف نمايندگان مجلس شد.

وی با اشاره به اين موضوع که شکايت اين زندانيان را طی ملاقاتی با يکی از مسؤولان قوه​ی قضاييه مطرح کرده است ، گفت: بعدها اعلام شد که مجتمع مذکور تعطيل شده است، اين نماينده​ی مجلس از ارائه​ی توضيحات بيشتر در اين زمينه خودداری و در عين حال از حساسيت​های رييس قوه​ی قضاييه در اين زمينه تشکر کرد.

وی درباره​ی بازداشتگاه​های کلانتری و اداره​ی کل آگاهی اين موضوع را از ديگر برنامه​های نمايندگان مجلس اعلام و از استقبال از اين موضوع خبر داد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر وجود بازداشتگاه​های اختصاصی ديگر گفت: با توجه به اقدام وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران در تعطيلی بازداشتگاه​ اختصاصی خود و نگهداری متهمين در اوين اميدواريم که ظرف ماه​های آينده معدودی از بازداشتگاه​های حفاظت اطلاعات وزارت دفاع، بازداشتگاه حفاظت اطلاعات نيروی انتظامی، بازداشتگاه حفاظت اطلاعات ارتش که در شهر بوده است را به اوين منتقل کنيم تا ضمن لحاظ تدابير امنيتی نيروهای مسلح مديريت و نظارت دائمی بر آنها اعمال گردد.

موسوی خوئينی در بخش ديگری از سخنان خود درباره​ی انتقال زندان​های داخل شهر تهران به حاشيه​ی آن، از جمله مشکلات ايجاد شده در انتقال زندان​ها از داخل شهر به بيرون را نبود اعتبارات و بودجه عنوان کرد و تصريح نممود که مهمترين اين انتقال​ها ، انتقال زندان قصر به جايی در حاشيه​ی جنوبی شهر تهران است که قرار است مرحله به مرحله به محل جديد که در حال احداث است انتقال يابد.

به گفته​ی وی از جمله ديگر زندان​هايی که بايد به بيرون از شهر منتقل شود، زندان حشمتيه است.

در ادامه نماينده​ی مردم تهران به تعداد زيادی از زندانيان مالی اشاره کرد که در انتظار تغيير قانون چک و ماده​ی قانونی يوم​الادا به سر می​برند و گفت: اصلاح قانون چک به صورت يک لايحه از سوی دولت ارائه شده و به زودی در مجلس مطرح خواهد شد و قانون يوم​الادا نيز با اشکالاتی که شورای نگهبان از آن گرفته مواجه است؛ البته اميدواريم که با تغييراتی تصويب گردد البته قانون​گذاران ضمن توجه به وضعيت زندانيان مالی بايد به حق طلبکارانی که اين زندانيان به آنها مقروضند هم توجه کنند.

نماينده​ی مردم تهران يکی از مشکلات زندانيان سياسی را عدم تفکيک آنها از مجرمان امنيتی به دليل نبود قانون جرم سياسی دانست و از اين که برخی از اين​ها با مجرمان جرايم ديگر در يک جا نگهداری می​شوند ابراز نارضايتی کرد.

وی درباره​ی زندانيان کوی دانشگاه گفت: از اين​ها، اکبر و منوچهر محمدی، عباس دلدار، مهرداد لهراسبی، جاويد تهرانی و احمد باطبی در زندان هستند، که اميدواريم با اقدامات صورت گرفته به ويژه پيگيری نهاد محترم نمايندگی رهبری در دانشگاه​ها آزادی آنها قطعی شود.

موسوی خوئينی، درباره​ی روحانيون زندانی گفت: درباره​ی عبدالله نوری انتظار می​رفت که آزاد شود ولی به دليل مقاومت​هايی که وجود دارد، اين انتظار برآورده نشد و برای يوسفی اشکوری نيز حکم جديدی ابلاغ شده است که دليل آن هنوز معلوم نيست.

وی هم​چنين نسبت به برخورد با ناصر زرافشان - وکيل خانواده​های مقتولان قتل​های زنجيره​ای - ابراز نگرانی کرد.

موسوی خوئينی به طرحی اشاره کرد که طبق آن وکلا در کلانتری​ها حاضر می​شوند، و با مثبت ارزيابی کردن آن گفت: در ظرف سال​های اخير در برخی موارد حرمت وکلا ناديده انگاشته شده است و جايگاه آنها تضعيف شده است؛ ما ضمن تأکيد بر جبران اين بی​حرمتی​ها و برخوردها، اين طرح را مثبت ارزيابی می​کنيم و در کل حضور وکلا در جاهايی که مملو از متهمانی است که کمترين آگاهی نسبت به وضعيت و حقوق خود ندارند را مناسب می​دانيم.

موسوی خوئينی در پايان از همکاری دستگاه قضايی، سپاه، ارتش و نيروی انتظامی و سازمان زندان​ها تشکر کرد.